فهرست مطالب

این روزها استفاده نکردن از سیم هاینا با توجه به اینکه این سیم کاربردهای فراوانی دارد رو به افزایش است و با استقبال زیادی مواجه شده است. تولید این سیم درست مثل سایر نمونه‌های هادی‌های هوایی از انواع و اقسام متفاوتی تشکیل‌شده است و بر اساس نوع کاربرد و نیاز مشتریان به آن‌ها عرضه می‌گردد. تولید و عرضه این نوع سیم در بازار توسط سازندگانی انجام می­گیرد که در حوزه تولید انواع سیم‌های خاص و هادی‌های الکتریسیته تخصص دارند. با توجه به اینکه امروزه در حوزه صنعت برق رشد و توسعه فراوانی را شاهد هستیم، بهره‌برداری از سیم‌ها و هادی‌های انتقال برق به مناطق مختلف رو به فزونی است. یک نمونه از این نوع محصولات سیم هاینا می باشد که برای نقل انتقال انرژی برق در خطوط هوایی مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا به برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این سیم خواهیم پرداخت:

 •         سیم هاینا در مقایسه با سایر هادی‌های هوایی از قیمت پایین‌تری برخوردار است و همین امر باعث رونق گرفتن فروش این محصول شده است.
 •         سیم هاینا درعین‌حال که از وزن بسیار کمی برخوردار است، استحکام و انعطاف‌پذیری بالایی دارد.
 •         مقاومت سیم هاینا در برابر شرایط جوی متغیر (سرما و گرمای شدید) بسیار بالاست و به‌سختی دچار فرسودگی می ­شود.
 •         عدم زنگ‌زدگی، فرسودگی و خوردگی از مشخصات ویژه این نوع سیم است که باعث می­ شود مدت‌زمان زیادی را بدون نیاز به تعویض و تعمیر دوام آورد.

سیم‌های هاینا جزو دسته هادی‌های تقویت‌شده توسط ضدزنگ هستند و به دلیل برخورداری از استحکام، مقاومت و انعطاف‌پذیری بالا در بازار سیم و کابل جای خود را بازکرده است. اکثر مهندسان برق ترجیح می‌دهند بجای استفاده از سیم و کابل معمولی از سیم هاینا جهت انتقال جریان ضعیف و متوسط برق استفاده نمایند. 

سیم هاینا - کابل مسین

مشخصات سیم هاینا

سیم هاینا در دسته سیم هادی‌های هوایی قرار می‌گیرد که دارای مشخصات و ویژگی‌های مختص به خود می‌باشد. برای آگاهی از مشخصات این سیم در زیر به توضیح کاملی از این مشخصات می­پردازیم:

 • نام محصول: hyena
 • ساختار کابل: دارای هفت رشته از جنس آلومینیوم سخت که دارای قطری برابر با ۴.۳۹ میلی‌متر می‌باشد که دور تا دور هفت رشته فولاد پرکربن گالوانیزه با قطر ۵.۷۹ میلی‌متر تابیده‌ شده است.
 • اندازه مقطع آلومینیوم: ۱۰۶ میلی‌متر
 • قطر کلی: ۱۴.۵۷ میلی‌متر (قبل از فشرده سازی)
 • اندازه سطح مقطع نهایی: ۱۲۶.۵ میلی‌متر
 • وزن حدودی رشته‌های آلومینیوم: ۲۸۶ کیلوگرم (قبل از فشرده سازی) در هر کیلومتر
 • وزن حدودی فولاد: ۱۶۰ کیلوگرم در هر کیلومتر
 • وزن حدودی کل: ۴۵۰ کیلوگرم در هر کیلومتر
 • بالاترین قدرت مقاومت اهمی: ۰.۲۸۴۳ اهم بر کیلومتر (۲۰ درجه سلسیوس)
 • حداقل قدرت پارگی: ۴۰۹۰۰ نیوتن
 • حداکثر جریان عبوری مجاز: ۴۴۱ آمپر

آشنایی با انواع سیم هاینا

سیم هاینا از قابلیت بهره‌برداری در محیط‌های مختلف برخوردار است و این نوع سیم علاوه بر سیستم برق‌کشی هوایی می‌تواند در برق‌کشی ساختمانی نیز استفاده نمایید. این نوع سیم دارای دو نوع روکش‌دار و بدون روکش است که مدل روکش‌دار آن دارای عایقی از جنس XLPE هست. XLPE نوعی روکش پلاستیکی از جنس پلی اتیلن کراسلینک شده است که باعث بالا رفتن ضریب امنیت سیم شده و مانع از خروج جریان برق به خارج از غلاف پلاستیکی می ­شود. همچنین این نوع روکش مانع از پوسیدگی و خوردگی سیم در برابر مواد شیمیایی شده و مکان‌هایی که سیم در معرض حیوانات جونده است مانع از تخریب سیم می ­شود. جنس هادی‌های سیم هاینا نیز از دو آلیاژ مس و آلومینیوم می‌باشد که هادی‌های مسی در مقایسه با هادی‌های آلومینیومی از وزن بیشتری برخوردار هستند به همین دلیل استفاده از هادی‌هایی از جنس آلومینیوم در نصب‌های دشوار بسیار رایج‌تر است. همچنین سیم‌های آلومینیومی ازلحاظ قیمت نسبت به سیم‌های مسی از بهای کمتری برخوردار هستند. درعین‌حال سیم‌های مسی از درجه خلوص بیشتری برخوردارند که باعث بالا رفتن بازدهی نسبت به نمونه آلومینیومی آن می­ شود. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت‌های معتبر تولید و عرضه سیم هاینا مثل MESINCABLE.COM  و بررسی‌های دقیق اطلاعات جامعی در رابطه خرید هادی هوایی هاینا پیدا کنید.

سیم هاینا - کابل مسین
سیم هاینا - کابل مسین

قیمت سیم هاینا

با یک نظر اجمالی به خطوط برق کشی هوایی خواهید فهمید که هادی های آلومینیومی نقش اساسی در انتقال جریان برق ایفا می­ کنند. انواع هادی های سیم کشی هوایی نشان دهنده تنوع و گستردگی این محصولات در شبکه نقل و انتقال انرژی برق هستند. همانطور که می دانید دو روش اصلی برای انتقال جریان برق وجود دارد. از طریق شبکه های زمینی و از طریق خطوط هوایی. در روش انتقال از طریق شبکه های زمینی از کابل هایی با سطح ولتاژ اسمی متفاوتی استفاده می­ شود. اما در روش انتقال هوایی، از انواع سیم های هوایی استفاده می­شود. این نوع هادی ها در  خطوط فشار قوی بدون روکش بوده و ما در شبکه های فشار متوسط و ضعیف از انواع روکش دار آن استفاده می ­کنیم. می توان گفت که اصلی ترین علت ایجاد تفاوت میان انواع هادی های خطوط هوایی ساختار، نوع و درجه رسانایی آن هادی است. در واقع در شبکه های انتقال برق هوایی از از اشکال متنوع سیم مانند سیم آلومینیومی، آلیاژ آلوومینیوم، آلومینویمی همراه با مغز فولادی، آلومینویم همراه با تحمل حرارتی زیاد، هادی های کامپکت و… استفاده می­ شود که یک نمونه از آن سیم های هاینا است. از آنجایی‌که سیم‌های هاینا دارای انواع مختلفی از سایز، روکش‌دار یا بدون روکش، مسی یا آلومینیومی، میزان جریان عبوری و… می‌باشند بایستی دقیقاً محصول مورد نظر خود را با جستجو در وب‌سایت فروشندگان مجاز یافته و با تماس با نمایندگی‌های فروش سیم و کابل هادی‌های هوایی از قیمت محصول مورد نظر خود اطلاع پیدا کنید.

مشاوره و پاسخگویی در سریع‌ترین زمان ممکن

برای اطلاع از قیمت‌های دقیق و به‌روز و مشاوره تخصصی با کارشناسان شرکت کابل مسین، در واتساپ به شماره ۰۹۱۰۷۵۸۷۱۳۲ در ارتباط باشید.خرید سیم هاینا

عموماً برنامه‌های فروش بر اساس دو مؤلفه توان تولیدی و نیاز بازار تنظیم می‌شود. همان‌طور که می­دانید گوناگونی زیادی در تولید سیم‌های هوایی آلومینیومی(در اینجا سیم هاینا) وجود دارد. به همین دلیل فروشندگان بر اساس نیاز بازار دست به تولید و عرضه محصولات خود می ­زنند. تولید هادی‌های هوایی آلومینیومی بامغز فولادی امروزه گسترش بی‌سابقه‌ای پیداکرده است و اکثر تولیدکنندگان بر روی تولید انواع این نوع از هادی‌ها تمرکز کرده‌اند. یک محصول تجاری برای اینکه بتواند وارد فاز تولید انبوه شود باید مرحله‌هایی را پشت سر بگذارد. به همین دلیل می‌توان گفت که تولید سیم  هاینا با پشت سر گذاشتن این مراحل توانسته جای خود را در بازار بیابد. شرکت‌های فروشنده سیم هاینا بر اساس برنامه فروش  و عرضه خود انواع و اقسام سیم‌های هاینای بدون روکش و روکش‌دار و همچنین انواع سیم‌ها با درجه قدرت عبوری نیروی برق ، مسی یا آلومینیومی بودن آن و سایر مشخصات متمایز این نوع سیم دست به عرضه این محصول می‌زنند. این نوع سیم معمولاً به شکل مستقیم از واحد انبار توزیع‌شده و به شکل مستقیم برای مشتریان ارسال می‌گردد. سیم‌های هاینا بر اساس متراژ فروخته می ­شوند و مبنا اندازه‌ای است که مشتریان از این سیم سفارش می‌دهند. سیم‌ها معمولاً بر روی یک قرقره فلزی یا چوبی بسته‌بندی می‌گردند. مبنای قیمت‌گذاری برای این نوع سیم نیز متراژ و وزن آن می­ باشد.

سوالات متداول سیم هاینا

بله، مقاومت این نوع سیم  در برابر شرایط جوی متغیر(سرما و گرمای شدید) بسیار بالاست و به‌سختی دچار فرسودگی می­ شود.

مدل روکش‌دار این سیم از جنس PVC است. PVC نوعی روکش پلاستیکی از جنس پلیمر است که باعث بالا رفتن ضریب امنیت سیم شده و مانع از خروج جریان برق به خارج از غلاف پلاستیکی می ­شود. همچنین این نوع روکش مانع از پوسیدگی و خوردگی سیم در برابر مواد شیمیایی شده و مکان‌هایی که سیم در معرض حیوانات جونده است مانع از تخریب سیم می ­شود.

 سیم های هاینا در مقایسه با سایر هادی‌های هوایی از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند و همین امر باعث رونق گرفتن فروش این محصول شده است. از طرفی درعین‌حال که از وزن بسیار کمی برخوردار است، استحکام و انعطاف‌پذیری بالایی دارد و جزو دسته هادی‌های تقویت‌شده توسط ضدزنگ هستند و به دلیل برخورداری از استحکام، مقاومت و انعطاف‌ پذیری بالا در بازار سیم و کابل جای خود را بازکرده است.