فهرست مطالب

کابل جوش چیست؟

کابل‌ها دارای انواع گوناگون با کاربردهای متنوعی هستند.کابل جوش یا کابل مخصوص جوشکاری یکی از انواع کابل‌هاست که در اینجا به بررسی آن می‌پردازیم. کابل جوش از جمله کابل‌های الکتریکی است که سبک و قابل‌حمل است و دارای مقاومت بالایی می‌باشد. از مهم‌ترین خصوصیات این کابل قابلیت انعطاف بالای این نوع کابل است. در این مدل از کابل‌ها بیشتر از هادی مسی استفاده می­‌شود. کابل‌های جوش از عایق بسیار مستحکم و قدرتمندی برخوردار هستند که در میان انواع دیگر کابل و سیم سرآمد است. این عایق بسیار بادوام و محکم مانع هر نوع آسیب و همچنین نفوذ آب به درون کابل می­شود. چنانچه بخواهیم سایز کابل را محاسبه کنیم بایستی قطر فلز هادی درون آن را محاسبه کنیم تا سایز کابل را به دست بیاوریم. آلیاژی که در واقع مغزی کابل محسوب می­شود ماده‌ای است که در زمان عملیات جوشکاری بایستی محدوده خالی مانده میان دو سطح را پر کند. به این صورت است که دو سطح موردنظر به یکدیگر متصل شده و جوش خواهند خورد. کابل‌های جوش دارای انواع گوناگونی هستند و در اندازه‌های متنوعی تولید می­‌شوند و همان‌طور که گفته شد برای مشخص شدن سایز کابل بایستی قطر هادی درون غلاف عایق کابل را که مغزی نام دارد، اندازه‌گیری کنیم. کابل های جوش می‌بایست بر اساس استانداردهای موجود از یک رسانا در سایز ۸AWG الی ۵۰۰KCMIL  و همین‌طور برخوردار از پوشش عایق از جنس EPDM باشد. این نوع عایق نمونه‌ای از عایق‌های حرارتی نئوپرن است که توان تحمل حرارتی بین ۹۰ الی ۱۵۰ درجه سانتی گراد را دارد.

کابل جوش از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

کابل جوش معمولاً از دو الکترود مشابه تشکیل شده است که هر یک دارای دو بخش مهم هستند:

 1. بخش الکترود: این بخش از جنس فلز است و معمولاً به صورت میله تولید می‌شود. این بخش برای تولید جریان الکتریکی در فرآیند جوشکاری استفاده می‌شود.
 2. بخش کابل: این بخش از جنس پوشش دار بوده و به صورت موجود در بازار به فروش می‌رسد. این بخش برای اتصال الکترود به جریان الکتریکی مورد نیاز و نیز برای انتقال حرارت و گرمای متولد شده در فرآیند جوشکاری به کار می‌رود.

در بسیاری از موارد، کابل جوش همچنین دارای پوششی از جنس PVC یا شیلد مسی است که برای محافظت از کابل در برابر خوردگی، زنگ زدگی و سایر آسیب‌های فیزیکی استفاده می‌شود.

 

کابل جوش - کابل مسین

کاربرد کابل جوش

کابل جوش در فرایند جوشکاری استفاده می‌شود و برای ایجاد جریان الکتریکی بین دو قطب الکترود که معمولاً از فلزات مختلف ساخته شده‌اند، به کار می‌رود. در این فرایند، قطبهای الکترود به یکدیگر و به قطعات فلزی که قرار است جوش داده شوند متصل می‌شوند. بعد از اعمال جریان الکتریکی به قطبهای الکترود، آنها بسیار گرم می‌شوند و قسمت‌های فلزی که قرار است جوش داده شوند، با یکدیگر اتصال می‌یابند. از کاربردهای کابل جوش می‌توان به جوشکاری قطعات فلزی در صنایع مختلف اشاره کرد، از جمله صنایع ساختمانی، صنایع خودروسازی، صنایع دریایی، صنایع نفت و گاز و صنایع هوافضا. همچنین، کابل جوش در تعمیرات فنی و جوشکاری قطعات فلزی در کارگاه‌های تعمیراتی نیز به کار می‌رود.

 کابل جوش چه ویژگی هایی دارد؟

کابل جوش، یک نوع کابل فلزی است که برای انتقال جریان الکتریکی بین دو قطب الکترود در فرایند جوشکاری استفاده می‌شود. ویژگی‌های اصلی کابل جوش عبارتند از:

۱- مقاومت بالا در برابر جریان الکتریکی

به دلیل جریان بالای الکتریکی که در این کابل عبور می کند، باید دارای مقاومت الکتریکی بالایی باشد تا در برابر گرمای ایجاد شده به دلیل این جریان، مقاومت خود را حفظ کند.

۲- انعطاف پذیری

کابل جوش باید قابلیت انعطاف پذیری بالا داشته باشد تا بتواند به راحتی در فرآیند جوشکاری حرکت کند.

۳- مقاومت بالا در برابر حرارت

در فرایند جوشکاری، دمای بسیار بالایی تولید می‌شود و کابل جوش باید قادر باشد در برابر این حرارت مقاومت کند تا از آسیب دیدن و سوختگی جلوگیری شود.

۴- عایق‌های مناسب

برای جلوگیری از هدر رفت جریان الکتریکی و برق‌گیری از محیط باید از عایق‌های مناسب در ساختار کابل جوش استفاده شود.

۵- طول کافی

طول کابل جوش باید کافی باشد تا بتواند از قطب الکترود به خوبی دور شود و جریان الکتریکی به طور موثری انتقال یابد.

 

کابل جوش - کابل مسین

انواع کابل جوش

دو نمونه از پرکاربردترین انواع کابل های جوش عبارت‌اند از کابل جوش افشان و کابل جوش لاستیکی. این دو نوع کابل هرکدام دارای ویژگی‌ها و مشخصات مخصوص به خود هستند.

 • کابل جوش افشان

کابل‌هایی که در پروسه جوشکاری مورد استفاده قرار می­گیرند از دو جنس مس و یا آلومینیوم هستند. این دو نوع می­توانند از نوع کابل افشان باشند. طبیعتاً بهای کابل جوشکاری که از جنس مس باشد بسیار بالاتر از کابل‌های جنس آلومینیوم است. کابل‌های مسی به لحاظ کیفی، عملکردی بسیار بهتر از نوع آلومینیومی آن دارند. عایق این نوع کابل‌ها از جنس پلاستیکی است که بسیار قابل‌انعطاف بوده و درجه خمش عالی‌ای دارند. علاوه بر این غلاف پلاستیکی که به ‌عنوان عایق کابل در نظر گرفته‌شده از هر لحاظ (مقاومت مکانیکی، فیزیکی و الکتریکی) مقاوم و قدرتمند است. این نوع کابل‌ها در مقایسه با سایر کابل‌ها در برابر انواع تنش‌ها و فرسودگی‌ها مقاومت بسیار بالایی دارند. از جمله خصوصیات دیگر عایق کابل های جوش افشان، باید به مواردی چون عدم جذب رطوبت، قابلیت نسوز بودن، مقاومت بالا در مقابل انواع مواد شیمیایی، مقاومت بالا در برابر انواع مواد روغنی و… اشاره کرد. همین خصوصیات منحصربه‌فرد است که باعث شده این نوع کابل  افشان برای کاربری‌های مختلفی چون استفاده در کوره‌ها، موتورخانه‌ها، جوشکاری الکترود و… مورد استفاده قرار گیرد. فلز رسانای موجود در کابل جوش افشان بیشتر از مس آنیل شده می‌­باشد. این نوع کابل‌ها در دمایی بین ۳۵ تا ۸۰ درجه سانتی گراد قابل‌ استفاده هستند و در برخی از نمونه‌های آن میزان انعطاف‌پذیری کابل تا حدود ۶ برابر اندازه قطر کابل می‌­باشد.

 • کابل جوش لاستیکی

کار جوشکاری دارای حساسیت‌های مختص به خودش است. با اهمیت‌ترین موضوع پیش از آنکه کار را آغاز کنید و یا از ابزارهای ایمنی برای شخص فنی کار استفاده کنید، این است که از ایمنی خود وسایل و ابزار کار اطمینان حاصل کنید. استفاده از کابل جوش لاستیکی جزو مواردی می‌باشد که باید آگاهی کاملی در زمان انتخاب کردن آن داشته باشید. انتخاب یک کابل مناسب برای ایمنی دستگاه جوش بسیار بااهمیت است، به این دلیل که سیم جوشکاری همواره در معرض دمای زیاد قرار دارد و استفاده نکردن از جنس مرغوب باعث به خطر افتادن امنیت کار شما خواهد شد. از آنجایی‌که کابل جوش لاستیکی از محافظ لاستیک بسیار مستحکمی ساخته‌شده، نقش بسیار با اهمیتی در شرایط کارگاهی دارد. در شرایطی که این سیم در معرض انواع و اقسام مواد خطرناک مثل اسیدها، روغن‌ها و یا دمای بالا می‌­باشد، کیفیت و مرغوبیت کابل خیلی مهم است. کابل‌های جوش لاستیکی بایستی در مقابل شرایط دشوار کارگاهی مقاومت داشته باشند. درواقع این غلاف لاستیکی مستحکم و آلیاژ فلزی داخل آن برای چنین منظوری ساخته‌ شده‌اند. کابل‌های جوش لاستیکی عموماً در مواقعی کاربرد دارد که درجه آمپری که با آن کار می‌­کنیم بالا باشد. علاوه بر این محصولی مرغوب و باکیفیت خواهد بود که بتواند در برابر شرایط پر تنش کارگاهی انعطاف لازم را داشته باشد. قابلیت خم شدن و یا کج و راست شدن و کشیده شدن از مهم‌ترین وظایف یک کابل لاستیکی مرغوب می­‌باشد.

آیا کابل جوش با کابل برق متفاوت است؟

بله، کابل جوش و کابل برق دو نوع کابل متفاوت هستند و برای کاربردهای مختلف طراحی شده‌اند.

کابل برق برای انتقال برق از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می‌شود، در حالی که کابل جوش برای ایجاد جریان الکتریکی بین دو قطب الکترود در فرایند جوشکاری استفاده می‌شود. کابل برق در برابر شرایط سخت و بیشترین جریان الکتریکی مقاومت دارد، در حالی که کابل جوش باید برای جریان الکتریکی بسیار بالا و در برابر حرارت بسیار زیاد تحمل پذیر باشد. به همین دلیل کابل جوش از جنس‌های خاصی ساخته شده است که مقاومت الکتریکی بالایی دارند و به خوبی در برابر گرما و حرارت مقاومت می‌کنند.علاوه بر این، کابل جوش باید دارای انعطاف پذیری بالا باشد تا بتواند به راحتی در فرآیند جوشکاری حرکت کند، در حالی که کابل برق به عنوان یک کابل ثابت، نیازی به انعطاف پذیری ندارد.

کابل جوش - کابل مسین
کابل جوش - کابل مسین

بهترین نوع کابل جوش

یکی از بهترین انواع کابل‌ جوش، کابل جوش لاستیکی می­باشد که دارای عایقی از جنسPVC  است. کابل جوش لاستیکی دارای رسانایی از جنس مس افشان است که دارای روکشی از جنس PVC قابل‌انعطاف می­باشد. این کابل بر اساس استانداردهای بین‌المللی تولیدشده و برای استفاده در انواع دستگاه‌های جوش مناسب است. البته این نوع کابل دارای سه مدل عایق است: عایق PVC، عایق EPR و عایق TPR. این کابل دارای خصوصیات فنی زیر می­باشد:

 • جنس رسانای کابل: مس
 • اندازه سطح مقطع رسانای کابل: ۲۵*۱
 • عایق کابل: PVC – EPR – TPR

کابل‌های جوش ۱۲ لاستیکی EPR با عایق نسوز و ضد سایش: کابل جوش لاستیکی با عایق EPR در واقع همان کابل جوش یک ‌رشته‌ای ۲۵*۱ است که عموماً با نام کابل ۱۲ شناخته می­شود. این نوع کابل‌ها به علت ساختاری که دارند (عایق از جنس EPR) در انواع محیط‌های اسیدی، محیط‌های مرطوب و خیس، در ساختارهای متحرک و… قابلیت استفاده دارند و به دلیل خاصیت ضد اسیدی آن­ها قابلیت استفاده در پروژه‌های صنعتی و پروژه‌های نفت و گاز را دارند.

قیمت کابل جوش

برای تعیین قیمت کابل جوش فاکتورهای زیادی دخیل هستند. عواملی چون: متراژ کابل، جنس کابل، آلیاژ استفاده‌ شده در قسمت رسانای کابل، نوع کابل که مفتولی است یا کابل افشان، اندازه کابل، برند تولیدی و… همگی در تعیین قیمت نهایی کابل دخیل هستند.

کابل جوش - کابل مسین

خرید کابل جوش

چنانچه قصد خرید کابل جوش را دارید بایستی به یک سری از نکات توجه کنید تا بهترین و مناسب‌ترین نوع کابل را تهیه نمایید. در اینجا به بعضی از مهم‌ترین نکات اشاره می­کنیم:

 • از مهم‌ترین عواملی که باید در زمان خرید کابل به آن توجه کنید توجه به کارخانه تولیدکننده کابل جوش است. امروزه بسیاری از کارخانه‌ها این محصول را تولید می‌کنند اما مواد اولیه آن­ها دارای کیفیت و مرغوبیت کافی نیست و از استانداردهای لازم برخوردار نمی­باشد.
 • در زمان خرید کابل باید از حداکثر جریانی که کابل می­تواند از خود عبور دهد نیز اطلاع پیدا کنید.
 • از نکات مهم دیگر که در زمان خرید کابل جوش بایستی بدان توجه نمایید این است که بر اساس کاربردی که از کابل انتظار دارید چه میزان دما را می­تواند تحمل کند. برخی از کابل‌ها تا میزان ۷۰ درجه سانتی‌گراد و برخی دیگر تا حدود ۱۰۵ درجه سانتی‌گراد می‌توانند گرما را تحمل کنند.
 • همچنین باید به محیطی که کابل می‌خواهد در آن مورد استفاده قرار گیرد نیز توجه کنید. در برخی از مکان‌ها کابل در معرض انواع سایش‌ها، مواد شیمیایی، روغنی و… است. اگر در چنین محیطی کار می‌کنید باید کابلی مقاوم‌تر و مستحکم‌تر تهیه نمایید.
 • نکته بعدی توجه به میزان افت ولتاژ کابل است. یک کابل استاندارد باید بتواند جریان الکتریکی مورد نیاز دستگاه شما را با حداقل افت ولتاژ انتقال دهد.
 • آخرین مورد توجه به میزان انعطاف و نرمی کابل است.

وجود تولیدکنندگان و شرکت‌های مختلفی که در زمینهٔ تولید و عرضه کابل فعالیت می‌کنند، ممکن است برای خریداران اندکی سردرگم کننده باشد. در زمان خرید طبیعتاً این پرسش پیش می‌آید که از کدام فروشنده خرید کنیم؟ شرکت کابل مسین MESIN CABLE CO یکی از آن شرکت‌های معتبر و باتجربه‌ای است که علاوه بر رعایت تمام استانداردهای یاد شده در تولید کابل جوش، به شما این امکان را می­دهد که پیش از خرید محصول مورد نظرتان تمام اطلاعات لازم را در زمینه کابل جوش از طریق کارشناسان فروش این شرکت به دست آورید. این شرکت علاوه بر مشاوره تخصصی، به خریداران این امکان را می‌دهد که محصولات خود را با مناسب‌ترین و منصفانه‌ترین قیمت خریداری کنند.

سوالات متداول کابل جوش

کابل جوش از جمله کابل‌های الکتریکی است که سبک و قابل‌حمل است و دارای مقاومت بالایی می‌باشد. از مهم‌ترین خصوصیات کابل جوش قابلیت انعطاف بالای این نوع کابل است.

به طور کلی کابل های جوش در ۲ نوع کابل جوش افشان و کابل جوش لاستیکی موجود می باشند.

برای تعیین قیمت کابل جوش فاکتورهای زیادی دخیل هستند. عواملی چون: متراژ کابل، جنس کابل، آلیاژ استفاده‌ شده در قسمت رسانای کابل، نوع کابل که مفتولی است یا کابل افشان، اندازه کابل، برند تولیدی و… همگی در تعیین قیمت نهایی کابل دخیل هستند.