فهرست مطالبکابل قدرت چیست؟

 امروزه یکی از کابل‌هایی که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد، کابل قدرت است. نکته جالب توجه در مورد این کابل‌ها توانایی عبور ولتاژهای بالاتر از ۳۶۰۰۰ وات است. این کابل‌ها با توجه به اینکه در اندازه‌های مختلفی هستند، در موارد مختلفی مورد استفاده قرار میگرند. به عنوان مثال از کابل‌های کوتاه تر در برخی از دستگاه ها استفاده می شود و از کابل هایی که اندازه بزرگتری دارند، در مواردی مانند کارخانه‌های صنعتی، ساختمان‌ها به صورت دفن شده یا توزیع شده مورد استفاده قرار می گیرند.
ناگفته نماند که کابل های قدرت کاربردهای بسیار وسیعی دارد که می توانیم به مواردی مانند اتصال فیبر نوری، انتقال جریان زیر زمینی، دکل های بین شهری و صعنت نام برد. لازم به ذکر است که هر کابل فشار قوی می تواند از یک متر الی ۱۰۰ متر طول داشته باشد.
نکته قابل توجه در مورد این کابل ها این است که براساس نیاز، طراحی و تولید می شوند. برای نمونه اگر بخواهیم از این کابل‌ها در معادن استفاده کنیم، باید کابل‌ها با غلاف پوشش داده شود تا تحمل مکانیکی آن زیادتر شود. البته در نیروگاه‌های برقی و بادی کابل‌ها منعطف تر هستند.
در ادامه قصد داریم به صورت مفصل راجب انواع کابل قدرت، کاربرد این کابل ها و قیمت و نحوه خرید آن صحبت کنیم و چنانچه که علاقه مند به این مباحث هستید، لطفا تا پایان با کابل مسین همراه باشید.

کابل قدرت - کابل مسین
کابل قدرت - کابل مسین

انواع کابل قدرت

کابل قدرت انواع مختلفی دارد که در ادامه این مقاله به بررسی هر کدام از این موارد می پردازیم و اگر شما نیز علاقه مند هستید که با انواع کابل قدرت آشنایی داشته باشید، کافیست ادامه مطلب را با دقت مطالعه کنید.

• کابل فشار قوی

در بررسی انواع کابل قدرت، ابتدا به سراغ کابل فشار قوی می‌پردازیم. کابل فشار قوی که امروزه به عنوان کابل ولتاژ بالا نیز در بازار و صنعت شناخته می شود، برای مواردی که به انتقال انرژی الکتریکی با ولتاژ بالا مورد نیاز است، استفاده می شود. این کابل ها معمولا از هسته فولادی با روکش آلومینیومی تولید و روانه بازار می شود. لازم به ذکر است که خود کابل‌های فشار قوی به چند مورد مجزا نیز تقسیم بندی می شود که شامل:
۱. کابل فشار قوی معمولی
این دسته از کابل‌های فشار قوی معمولا برای انتقال انرژی با ولتاژ نامی بالاتر از ۳۰ کیلوولت در نیروگاه‌ها به شبکه مرکزی یا توزیع اولیه مورد استفاده قرار میگیرد. ناگفته نماند که این کابل ها معمولا به صورت دفن شده در زمین و یا داخل کانل‌ها قرار میگیرند.
۲. کابل های فشار قوی زره دار
این کابل‌ها نیز مانند کابل های فشار قوی معمولی برای ولتاژهای بالای ۳۰کیلوولت مورد استفاده قرار میگیرند؛ اما با این تفاوت که این کابلها دارای زره هستند. این زره می تواند کابل را در مقابل نیروهای مکانیکی محافظت کند و مقاومت کابل را چندین برابر کند.
۳. کابلهای فشارقوی سربدار و زره دار
این کابل به دلیل اینکه سربدار است، می تواند در محیط هایی که دارای هیدروکربن‌ها، موارد خورنده و حلال ها وجود دارد، مقاومت بالایی داشته باشد و به صورت پایدار دوام بیاورد و هیچ گونه آسیبی در این گونه محیط ها به کابل ها وارد نشود.

• کابل فشار متوسط

یکی دیگر از انواع کابل قدرت، کابل فشار متوسط می باشد. این کابل ها به طور معمول در مواردی که نیاز به ولتاژ نامی در حدود ۶ الی ۳۰ کلوولت نیاز است، مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت تک فاز و یا سه فاز در توزیع انرژی الکتریکی کاربرد دارد. ناگتفه نماند که این کابل ها در مواردی مانند شبکه های عمومی و صنعتی، تاسیسات داخلی و خارجی به صورت دفن شده در زمین و یا کابل کشی شده در داخل کانال ها مورد استفاده قرار میگرد.
لازم به ذکر است که این کابل ها نیز مانند کابل های فشار قوی در انواع مختلفی هستند که به طور معمول نوع مسلح شده آن می تواند در مقابل فشارهای فیزیکی و مکانیکی مقاومت کند و هیچ گونه آسیب جدی نبیند. همچنین نوع سربدار این کابل ها نیز می تواند در محیط هایی که باعث از بین رفتن کابل می شود، مقاومت کند و از آسیب های احتمالی جلوگیری کند.

• کابل فشار ضعیف

کابل های فشار ضعیف در مقابل دیگر کابل قدرت در مواردی که رنج ولتاژی کمتر از ۳ کیلوولت دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که این کابل ها با توجه به این که از عایق و روکش های مختلفی ایجاد شده اند، خودشان یز به دو کابل فشار ضعیف عایق PVC و کابل فشار ضغیف عایق XLPE تقسیم بندی می شود. ناگفته نماند که یکی از کابل های فشار ضعیف که از کیفیت بسیار خوبی برخوارد است کابل قدرت فشار ضعیف -۱۳۵۶۹ است. این کابل که از تولیدات کارخانه کابل مسین است، توانسته است نظرات بسیار زیادی را به خود جلب کند و کارخانه های مختلفی برای دستگاه های خود از این کابل استفاده کنند.

کابل قدرت - کابل مسین
کابل قدرت - کابل مسین

کاربرد کابل قدرت

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که کاربرد کابل قدرت در چیست؟ لازم به ذکر است که کابل قدرت کاربردهای مختلفی دارد و یکی از ابزارهای بسیار مهم در صنعت به شمار می رود، به طوری که می توانیم کابل های قدرت را رگ سیستم بدانیم و در صورت نبودن این رگ ها، هیچ سیستمی نمی تواند کار کند. از کاربردهای مطرح کابل ها می توانیم به صورت خلاصه بندی شده به مواردی همچون موارد زیر اشاره کنیم:

 • تاسیسات قابل نصب در سینی کابل
 • تاسیسات صنعتی و تجاری
 • تاسیسات مسکونی و صنعتی که تغییرات بار ناگهانی دارد
 • استفاده در اتصالات متحرک به دلیل انعطاف پذیری بالا
 • و….

لازم به ذکر است که اگر قصد دارید این کابل ها را در زیر زمین دفن کنید، باید در عمق ۷۰ سانتی متری در زمین دفن کنید و سپس مقداری خاک نرم روی آن بریزید و سپس بعد از قرار دادن کابل، به اندازه تقریبی ۲۰ سانتی متر، دوباره خاک نرم روی کابل بریزید و یک لایه روی آن آجر قرار دهید و سپس گودال ایجاد شده را با خاک پر کنید.

ساختار درونی کابل های قدرت

در ادامه بررسی کابل قدرت رسیدیم به ساختار درونی کابل های قدرت! در ادامه این مطلب به این موضوع می پردازیم که کابل قدرت از چه اجزایی ساخته شده است. با ما همراه باشید.

 1. هادی

اولین و مهمترین جزء یک کابل قدرت، هادی است. هادی ها مسیر انتقال الکتریسیته یک کابل برق هستند. معمولا جنس این هادی ها از آلومینیوم یا مس است و این وظیفه را برعهده دارد که جریان الکتریکی را از خود عبور دهد.

 1. عایق

یکی دیگر از اجزای مهم کابل های قدرت، عایق ها هستند. عایق ها به دلیل اینکه کابل ها در درون خاک یا روی زمین قرار میگیرند، از ایجاد اتصال بین هادی ها و زمین جلوگیری می کنند. لازم به ذکر است که ولتاژ باید روی بدنه عایق صفر باشد.

 1. پوشش میانی

یکی از پوشش هایی که در کابل های قدرت مورد استقاده قرار گرفته است، پوشش میانی است. این پوشش ها معمولا از جنس PVC هستند.

 1. زره

بخش بعدی تشکیل دهنده کابل های قدرت زره ها هستند. درواقع زره ها سیم فولادی گالوانیزه محسوب می شوند.

 1. روکش

روکش در واقع عایق نهایی کابل قدرت محسوب می شود. این روکش ها معمولا از جنس های PE، PVC، HDPE ساخته می شوند.

 1. غلاف فلزی به ‌هم تنیده

این غلاف به جهت حفاظت کابل قدرت از اتصال زمین در هادی حامل جریان ساخته شده است.

     ۷. نوار به‌هم تابیده

این نوار به جهت محافظت مکانیکی زیاد مورد استفاده قرار میگیرد و معمولا از سیم مس قلع اندود حرارتی، پنبه بهم تنیده و یا نایلون بهم تنیده ساخته می شود.

کابل قدرت - کابل مسین

قیمت کابل های قدرت

یکی از سوال هایی که هر مصرف کننده را ممکن است به خود جلب کند، این سوال است که قیمت کابل قدرت به چه عواملی بستگی دارد؟ قیمت گذاری کابل ها به عواملی بسیار مختلفی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 1. قیمت مواد اولیه و هزینه های تولید:

یکی از مهمترین مواردی که در قیمت کابل قدرت تاثیر گذار است، فلزی است که در تولید کابل مورد استفاده قرار میگیرد. در تولید کابل قدرت معمولا از مس یا آلومینیوم استفاده می شود و با کاهش و افزایش قیمت این دو فلز، به صورت مستقیم روی قیمت کابل های قدرت نیز تاثیر می گذارد.

 1. نوسانات قیمت انرژی و نیروهای انسانی

یکی از مهمترین عواملی که در قیمت کابل های قدرت تاثیر گذار است، قیمت انرژی، دستمزد کارگران و هزینه های حمل و نقل کابل ها از کارخانه های تولیدی به مراکز فروش است.

 1. میزان استفاده از عایق

مقدار استفاده از عایق و نوع عایق نیز در قیمت کابل قدرت تاثیر گذار است. به عنوان مثال قیمت عایق PVC نسبت به قیمت عایق XLPE ارزان تر است!

لازم به ذکر است که با این وجود میزان استفاده از عایق‌های P.V.C با ضخامت نامی مندرج شده در جدول استاندارد (نوعA ) و عایق‌ها با ضخامت نامی مندرج پلی اتیلن کراس لینک (XLPE) بر اساس جداول استاندارد ۳۵۶۹-۱  متغیر است بنابر این قیمت تمام شده  کابل با عایق P.V.C بیشتر از کابل با عایق پلی اتیلن کراس لینک (XLPE) می‌باشد. از طرفی قیمت کابل‌های قدرت به عوامل دیگری نیز بستگی دارد و روزانه این قیمت ها دارای نوسانات است. برای اینکه بتوانید از قیمت دقیق و بروز کابل قدرت اطلاعات کافی داشته باشید، حتما با کارشناسان کارخانه کابل مسین در تماس باشید.

خرید کابل قدرت

چنانچه قصد خرید کابل های قدرت را دارید، درنگ نکنید و همین الان با برقراری ارتباط و دریافت مشاوره تخصصی از متخصصان کابل مسین، یک خرید مطمئن و موفق را تجربه کنید. چراکه کارخانه کابل مسین با داشتن رزومه بسیار قوی و مشتریان راضی این نوید را به شما میدهد که یک خرید موفق و با کیفیتی را تجربه کنید. تمامی محصولاتی که توسط کابل مسین تولید و روانه بازار می شود، از واحد کنترل کیفیت گذر می کند و توسط متخصصین چندین و چند بار تست و آزمایش می شوند تا استاندارد های لازم را کسب کند. شما می توانید برای دریافت مشاوره با متخصصی کابل مسین با شماره  ۲۲۲۲۸۱۸۶-۰۲۱ در تماس باشید.

سوالات متداول کابل قدرت

 امروزه یکی از کابل‌هایی که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد، کابل قدرت است. نکته جالب توجه در مورد این کابل‌ها توانایی عبور ولتاژهای بالاتر از ۳۶۰۰۰ وات است. این کابل‌ها با توجه به اینکه در اندازه‌های مختلفی هستند، در موارد مختلفی مورد استفاده قرار میگرند. به عنوان مثال از کابل‌های کوتاه تر در برخی از دستگاه ها استفاده می شود و از کابل هایی که اندازه بزرگتری دارند، در مواردی مانند کارخانه‌های صنعتی، ساختمان‌ها به صورت دفن شده یا توزیع شده مورد استفاده قرار می گیرند.

 • تاسیسات قابل نصب در سینی کابل
 • تاسیسات صنعتی و تجاری
 • تاسیسات مسکونی و صنعتی که تغییرات بار ناگهانی دارد
 • استفاده در اتصالات متحرک به دلیل انعطاف پذیری بالا