فهرست مطالب
کابل‌های برق کاربردهای مختلفی دارند و در این مورد پی بردن به اینکه چه مدل از کابلی، جهت چه نوع مصارفی کاربرد دارد برای مصرف‌کنندگان امری بسیار ضروری است. علت‌های زیادی برای استفاده از کابل افشان وجود دارد، این نوع از کابل‌ها بسیار کارا هستند و برعکس کابل‌های معمولی که دارای یک‌ رشته سیم (یک هسته) هستند، کابل‌های افشان از چندین رشته تشکیل ‌شده‌اند. این نوع کابل  کاربردهای خاصی در حوزه صنعت و ساختمان دارد. اگر بخواهیم با ماهیت این کابل به‌طور کامل آشنا شویم باید بگوییم که کابل افشان – که در بازار با عنوان کابل انعطاف‌ پذیر نیز شناخته می­شود- از دو یا تعداد بیشتری رشته سیم به‌ هم‌ پیچیده شده تولید می­شود. قسمت رسانای کابل افشان عموماً از فلز بسیار رسانای مس ساخته‌ شده و عایقی که برای محافظت از قسمت لخت کابل استفاده می‌شود از جنس PVC یا پلیمر PVC/D یا PVC/A می­باشد.

اگر بخواهیم به ویژگی‌های کابل‌های افشان اشاره ‌کنیم در کل می‌توان این ویژگی‌ها را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • قدرت تحمل ولتاژ اسمی از ۳۰۰ ولت تا ۵۰۰ ولت را دارد.
 • استفاده از کابل‌های افشان در مکان‌های خشک و یا مکان‌های مرطوب بسیار مؤثر می­باشد.
 • دارای پایداری و استحکام بالایی در برابر انواع خمیدگی و پیچ‌خوردگی است.
 • مقاومت کابل‌های افشان در مقایسه با سایر کابل‌ها بالاتر است و به‌آسانی دچار شکستگی نمی­شود.
 • یکی از ویژگی‌های کیفی کابل افشان این است که در برابر آتش خود خاموش شونده می‌باشد و به‌آسانی آتش نمی­گیرد.
 • تنوع در سایز و اندازه و البته تعداد رشته سیم یکی از مزیت‌های دیگر آن است.
 • درجه رسانایی آن در مقایسه با سایر کابل‌ها بیشتر است.
 • فروش کابل افشان به دو شکل حلقه‌ای و کلافی می­باشد.
 • این کابل همچنین جهت کاربردهایی چون نقل‌ و انتقال اطلاعات و داده‌ها بسیار مناسب است.
 • از کابل‌های افشان می­توان به‌عنوان کابل‌هایی جهت انتقال سیگنال‌های تصویری ، صوتی و رادیویی استفاده کرد.
 • همچنین کابل افشان امکان انتقال سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتال را نیز دارد.
کابل افشان - کابل مسین
کابل افشان - کابل مسین
کابل افشان - کابل مسین

انواع کابل افشان

این نوع کابل همان‌طور که اشاره شد برای مصارف گوناگونی کاربرد دارد و به همین دلیل دارای انواع مختلفی است که در زیر به آن­ها اشاره می­کنیم:

کابل افشان سبک

از کابل افشان سبک جهت استفاده در وسیله‌های برقی، لوازم‌خانگی و همچنین ماشین‌آلات که دوشاخه‌ آن ها به‌طور ثابت متصل به کابل است مورد استفاده قرار می­گیرد. نکته مهم در مورد رسانای کابل سبک این است که جنس این رسانا از مس آنیل شده می­باشد.

کابل افشان قدرت

از این نوع کابل افشان جهت تأمین نیروی لازم برق در فضاهای باز، در درون زمین و داخل خاک، در درون آب، در فضای داخلی ساختمان‌ها، در میان کانال‌های کابلی دیگر در نیروگاه‌ها، در مکان‌های صنعتی و… استفاده می­شود. رسانای موجود در درون کابل افشان قدرت نیز از جنس مس آنیل شده می­باشد.

کاربرد کابل افشان

کابل‌های افشان دارای انواع متنوعی بوده و هر یک از این انواع از کاربردهای متنوعی برخوردار هستند. این نوع کابل محصولی بسیار مناسب برای انواع پروژه‌های موقت و همین‌طور پروژه­های دائم است. در زیر به برخی از مهم‌ترین کاربردهای کابل افشان اشاره می­کنیم:

 • استفاده در صنعت ساختمانی: شاید بتوان گفت که اساسی‌ترین و اصلی ترین کاربرد کابل افشان در صنعت ساختمانی است. کابل افشان جهت سیم‌کشی داخلی ساختمان‌ها و برای تأسیسات برقی بکار برده می­شود. استفاده از کابل افشان در انواع پروژه‌های ساختمانی (اداری، تجاری، مسکونی)کاربرد دارد. به همین دلیل استفاده درست و انتخاب صحیح کابل مناسب برای هر پروژه متفاوت تأثیر چشمگیری، هم در مورد ایمنی بعد از نصب و هم بالاتر بردن کارایی و عملکرد سیم‌کشی دارد. در واقع کابل‌های افشان بهترین گزینه برای سیستم کابل‌کشی برق اصلی ساختمان و توزیع آن به شبکه‌های مجزای توزیع برق در ساختمان است.
 • استفاده در صنایع آبی: یکی از کاربردهای کابل افشان که بسیاری از پیمانکاران از آن برای این منظور استفاده می­کنند بهره گیری از آن برای پمپ آب می­باشد. چرا که برای سیم‌کشی پمپ آب نمی‌توان از هر نوع کابلی استفاده کرد. علت آن این است که پمپ آب دارای فشار هیدرواستاتیک است و فشار بالای پمپ در اغلب موارد منجر به نفوذ آب به درون کابل خواهد شد. این فشار قدرت بالایی دارد و باعث ایجاد منافذی در سطح عایق کابل می­شود. در واقع نفوذ آب که دارای املاح معدنی است در پیرامون کابل منجر به ایجاد آسیب‌های بسیار شدید و به وجود آوردن اتصالات در تجهیزات همراه آن می­شود. در اینجاست که اگر از کابل‌های معمولی استفاده شود پایداری و استحکام کابل پایین می‌آید و در نهایت باعث کاهش سطح کارایی آن می­شود. در عوض استفاده نمودن از کابل افشان  برای پمپ‌های آن می‌تواند کارایی خود را نشان دهد و با مقاومت بالای خود در برابر شرایط پرفشار هیدرواستاتیکی ما را از عدم نفوذ آب به درون ساختار کابل مطمئن کند.
 • استفاده در صنایع سنگین: در بیشتر صنایع و نیروگاه‌ها استفاده از کابل افشان از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زمانی که در صنایع نیروگاهی انتقال برق جریان قوی نیاز اصلی پروژه است، استفاده از کابل افشان می‌تواند از مداخلات سیگنالی ممانعت به عمل ‌آورده و باعث رفع نمودن نیازهای عملکردی نیروگاه‌ها شود. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های استفاده از کابل افشان در صنایع برق و نیروگاهی عبارتند از: کاستن از احتمال بروز برق‌گرفتگی، کاستن از احتمال بروز آتش‌سوزی، استحکام بسیار بالای کابل افشان در برابر شرایط مختلف جوی نامناسب نظیر سرما، گرما، رطوبت، استحکام و پایداری بالای کابل افشان در مقابل ضربه و پارگی و… .
کابل افشان - کابل مسین
کابل افشان - کابل مسین

خرید کابل افشان

کابل مسین MESINCABLE.COM ازجمله معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگانی است که در حوزه تولید کاملاً تخصصی و بر اساس استانداردهای بین‌المللی فعالیت می­کند. تولید کابل افشان و سایر محصولات سیم و کابل در این مرکز به‌وسیله مجرب‌ترین و متخصص‌ترین نیروها که از تجربه بالایی برخوردار هستند انجام میشود. برای تولید کابل­های افشان در مقاطع و اندازه‌های مختلف از بهترین و مرغوب‌ترین مواد اولیه استفاده‌ شده که همین امر «کابل مسین» را به یکی از بهترین تولیدکنندگان موجود در بازار تبدیل کرده است. کابل مسین برای تمام مشتریان خود شرایطی ایجاد کرده است که پیش از اقدام به خرید توسط کارشناسانی مجرب و باتجربه آگاهی‌رسانی می­شوند. این مورد یکی از خصوصیات منحصر به‌ فرد کابل مسین  است که کمتر تولیدکننده ای در کشور به این میزان خود را موظف به خدمات‌دهی به مشتریان خود کرده است. یکی از ویژگی‌های مهم خرید از کابل مسین این است که انواع کابل افشان با قیمتی کاملاً رقابتی و با منصفانه‌ترین رقم در اختیار شما قرار می‌گیرد. در واقع با خرید از این تولیدکننده شما به ارزان‌ترین و منصفانه‌ترین قیمت و با کیفیت ترین محصول دست خواهید یافت.

سوالات متداول کابل افشان

کابل افشان یا کابل انعطاف‌پذیر از دو یا تعداد بیشتری رشته سیم به‌ هم‌ پیچیده شده تولید می­ شود. قسمت رسانای کابل افشان عموماً از فلز بسیار رسانای مس ساخته‌شده و عایقی که برای محافظت از قسمت لخت کابل استفاده می‌شود از جنس PVC یا پلیمر PVC/D یا PVC/A می­ باشد.

 • استفاده از کابل‌های افشان در مکان‌های خشک و یا مکان‌های مرطوب بسیار مؤثر می­باشد.
 • دارای پایداری و استحکام بالایی در برابر انواع خمیدگی و پیچ‌خوردگی است.
 • مقاومت کابل‌های افشان در مقایسه با سایر کابل‌ها بالاتر است و به‌آسانی دچار شکستگی نمی­شود.
 • یکی از ویژگی‌های کیفی کابل افشان این است که در برابر آتش خود خاموش شونده می‌باشد و به‌ آسانی آتش نمی­گیرد.
 • تنوع در سایز و اندازه و البته تعداد رشته سیم یکی از مزیت‌های دیگر آن است.
 • درجه رسانایی آن در مقایسه با سایر کابل‌ها بیشتر است.
 • این کابل همچنین جهت کاربردهایی چون نقل‌ و انتقال اطلاعات و داده‌ها بسیار مناسب است.
 • از کابل‌های افشان می­توان به‌ عنوان کابل‌هایی جهت انتقال سیگنال‌های تصویری، صوتی و رادیویی استفاده کرد.
 • همچنین کابل افشان امکان انتقال سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتال را نیز دارد.

از کابل افشان سبک جهت استفاده در وسیله‌های برقی، لوازم‌خانگی و همچنین ماشین‌آلات که دو شاخه‌ آن ها به‌طور ثابت متصل به کابل است مورد استفاده قرار می ­گیرد. نکته مهم در مورد رسانای کابل سبک این است که جنس این رسانا از مس آنیل شده می­باشد.